
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 4.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
